27 Şubat 2010 Cumartesi

İnsan denen muamma...


Beden denen bu makinede herşey düzenli sırasıyla itinalı çalışır genel olarak.Bize hasarlı özürlü görünsede başka insanlarında bedenleri bir düzen içindedir.
Kalp dakikada 60-80 kez atarmış beden makinesinin motorudur kalp
Göğüs kafesinin korunağında bulunan akciğerlerin hemen altında kocaman bir et parçasıdır aslında tek işi kan pompalamaktır,ama kalp adına insanlar binlerce yıldır şiirler yazılmış kalbin sahibine methiyeler düzülmüş sevginin ilk hecesi kalp olmuştur namı diğer gönüldür.
Fikret kızılok nede güzel söylemişti 'Yıllar geçse de üstünden bu kalp seni unutur mu ' burdan çıkan sonuç kalbin aklı olduğumudur ?...Elbette anlayan anlamıştır duygusal anlamdadır, insanlar bazen söyler şöyle "ruhumun derinliklerinde hissettim kalbimle sevdim seni " kalbin bir diğer görevide sevmekmiş demekki peki akıl dediğimiz asla göremediğimiz o hayali olan o ne işe yarıyorki ? ruhum ile seviyorsam ya akıl ?  bizler basit insanlar olup çıkmışız birini görürsün onun gülüşünden,  gözünden, dudaklarından belkide konuşması yada davranışlarından saçma gelir ama saçları yada ince veyahut kalın ele avuca gelen bir beden yeride olabilirya hoşlanırız beğeniriz severiz ama bu saydığım duygusal tavırlar hernedense elle tutulan birşey olmaz ya göğsümüz sıkışır kalbimiz derlerya kütküt atar yada karın kaslarımız sıkışır karnımıza ağrılar girer  gözlerimiz o sevme ihtimalinde olan  kişiye kilitlenirde başkasını görmez garip bir
hallere gireriz.Sevmek denilen sıcaklık elektrik o güzellik kalp akıl ruh işbirliğinin neticesi imiş.
Peki  seven insan sevdiği tarafından nekadar sevilir ? Sevdiği kadar karşılık bulurmu  ilişkilerde yolunda gitmeyen durumlar olabilir elbet yaşamışızdır çoğumuz, Neden ruh kalp akılla seven bizler sevdiğimizi üzeriz ?
Üzülmek  gene birçoğumuzun yaşadığı bir duygudurki belirtileri, suratın asılması gözlerdeki canlılığın gitmesi,
bazen gözyaşlarının akmasıyla devam eden karmaşık ruh halindeyim diye adlandırdığımız garip insani duruşumuzdur.Ama tüm bunlar bir insanın diğerini neden üzdüğünü açıklamaz,zevkmi alır insan üzdüğü için eline ne geçer peki ?
Sizler açıklayın neden üzüldüğünüzü yada üzdüğünüzün sebebini bana anlatın lütfen.


2 yorum:

Mars dedi ki...

üzülürüz çünkü istediğimiz olmaz, üzülürüz çünkü bencilliğimiz tutar, üzülürüz çünkü ölüm var,
üzülürüz çünkü haz daimi değil,
üzülürüz çünkü hayat üzülmek ce sevinmekle anlamlı.

TuTsİ dedi ki...

Marsım dediklerin benimde düşüncelerimi doğruluyor,
beklentilerimizin olmaması hayal edipte karşımızdakininde aynı hayale ortak olmasını istemek olmadığında bencilce davrandığımızı anlarızda bunuda kendimize saklarız
üzülmekte olmalı tabi ama
üzmemek gerek üzülmemek için

Popüler Zırvalarım

wibiya widget