19 Mayıs 2010 Çarşamba

19 Mayıs

19 Mayıs 1919 Ulusal Kurtuluş Savaşımızın başladığı gündür. I. Dünya Savaşı sonunda ülkemizin birçok yeri savaşı kazanan devletler tarafından işgal edilmişti. Yurdumuzu bu durumdan kurtarmak için Atatürk, 16 Mayıs 1919'da "Bandırma Vapuru" ile İstanbul’dan Samsun'a hareket etti. 19 Mayıs 1919'da Samsun'a vardı ve burada Kurtuluş Savaşını başlattı.

Üç yıl süren savaşlar sonunda ülkemiz yabancı güçlerden kurtarıldı. 29 Ekim 1923'te Türkiye Cumhuriyeti ilan edildi. Atatürk'ün, Samsun'a varış tarihi olan 19 Mayıs günü Ata’nın isteği üzerine "Gençlik ve Spor Bayramı" olarak kutlanmaktadır.

Atatürk Türk gençliğini seviyor, onlara güveniyor ve Türkiye’nin geleceğini onların ellerine bırakmaya çekinmiyordu. Gençliğe bıraktığı bu önemli görevi söylevinde şöyle dile getiriyordu Atatürk: "Ey Türk Gençliği! Birinci ödevin; Türk bağımsızlığını, Türk Cumhuriyetini sonsuzluğa değin korumak ve savunmaktır. Varlığının ve geleceğinin biricik temeli budur. Bu temel senin en değerli güven kaynağındır."

Atatürk, "Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur!" sözü ile başarılı olabilmenin bir koşulunun da sağlıklı olmak olduğunu, sağlıklı olmak için de spor yapmak gerektiğini vurgulamıştır.

Her yıl 19 Mayıs günü Gençlik ve Spor Bayramımız yurdun her yanında spor gösterileri ve törenlerle kutlanır.

19 Mayıs; 1981 yılından bu yana "Atatürk'ü Anma Günü" olarak da kutlanmaktadır. Bunun nedeni Atatürk’ün bir söyleşi sırasında: "Ben 19 Mayıs'ta doğdum" demiş olmasıdır.

Hepimizin, 19 Mayıs Atatürk`ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun
 uzunnn uzadıya yazmak duygu ve düşüncelerimi anlatmak istemedim sadece okuyunda hatırlayın tarihleri ve sadece gençlik bayramı olmadığını felan işte.
Saygımız sonsuzdur başta Mustafa Kemal ATATÜRK ve emeği geçen herbir vatan evladına  


Fotoyu  enk 'ten arakladım 
enk'in sayfasınıda ziyaret edebilirsiniz.
bundan sonra herkesin blogunu reklam edecem gözünüz blog görsün arkadaş. 


Kaldı 10 gün hadi bakim 

2 yorum:

Adsız dedi ki...

aa resim ayni diyecektimki yazinin altinda ismimi gördum :)) tesekkur ederim..bu guzel kisa ve öz yazinla bizi aydinlattigin icinde cok tesekkur ederim ..Bayramimiz kutlu olsun ..

TuTsİ dedi ki...

Kutlu olsun elbet.
Her nekadar o kutlamalara gidemesemde mutlaka Bayrak asarım asmayanaları uyarırımda bayram yerine döner mahalle.

Enk foto için senin adresi gösterdim ama ordada yazdığım gibi Blogları tanıtıcam senle başlarım ilk, maksat bugün ne yazsam derdini bertaraf etmek MİM olayına son veremesem bile herkese yeni bir uğraş olsun,yeni arkadaşlar okuyucular edinsin herkes :))

Popüler Zırvalarım

wibiya widget