9 Eylül 2010 Perşembe

Bizim bayramları bilmezsiniz

Barış Manço söylerdi 'bugün bayram erken kalkın çocuklar ' http://fizy.com/#s/1g4acl
dilimizden eksik olmazdı sabahın köründe babam kardeşlerim ile cami avlusunda serin havanın yüzümüze çarpması ile namaz vaktini beklerdik.
Namaz'dan sonra evin yolunu tutar annemin yaptığı bayrama özel olmazsa olmazı, etli yahni, fırında etli pilav, kaymaçina tatlısı ile sofrada gülüşmeler şakalaşmalarla geçirir biraz uykuya dalardık.
Bayram için aldığımız kıyafetlerimizi akşamdan ütüleyen annem bizlere tek tek giydirirdi.
Komşu akrabalar ile başlardık gezmelere.Annanem ve onun kızkardeşi mutlaka bize mendil ve çorap verirdi.Halam baklavayı yine becerememiş ama kırmamak için çok güzel olmuş hala derdik oda gaza gelir birer tabak daha verirdi.Dayım mutlaka kağıt para verirdi yengem ise sofraya çağırır yemezsek sopa yiyeceğimizi söylerdi hiç dayak yemedik tabi.Dedem amcam halalarım aynı evde otururdu gecekonduda yani,oraya mutlaka herkes gelirdi ondan dolayı en son oraya giderdik oda akşam olmalı mutlaka paranın kralını ordan koparırdık işte. Mahallemizdeki bakkal sadece bayramlarda torpil kızkaçıran mantar tabancası satardı birde poşet içinde leblebi tozu,minik plastik kutularda muhallebi alır yerdik çamlıca gazozu ile kremalı bisküvi alır günümüzü abur cuburla geçirirdik ve mutlaka mantar çatapat kızkaçıran ile oynar kesin bir kaza çıkarırdık :)

Panayır kurarlardı çingeneler... Kıytırıktan olsada bize muhteşem gelirdi o panayırlar ya,Dönme dolap,salıncak ucunda mantar olan ray üzerinde giden güç gösterisi yapılan bir alet,At getirirlerdi binip birkaç tur atmak için motorsiklet ve bisiklet olurdu birçoğumuz binmemiş olduğumuzdan bize harikalar diyarı gelirdi panayırlar.
Bir köşede birkaç velet kim nekadar şeker para toplamış döker ortaya birbirine hava atardı.
Bayramlar bitmesin isterdik eğlenceleri şeker tatlı hediye ve para toplaması ile çocuk için harika zamanlardı.
Eski tadı yok deriz şimdikiler bizim bayramları bilmez biz anlatırız onlar ise kendi bayramlarını yaşar onlar kime ne anlatsın, zaman akıp gidiyor insan özlesede eskiyi eski geçmeliki adı eski olsun özlensin.
Birde bayram nedir bilmeyenler varya hani anne baba bilmeyenler gibi  yetimhanelerde hastahanelerde bayramın tadını almamış nice çocuklar.Onlar elbet büyüyecekler aile olacaklar kendi evlatlarına  yaşamadıkları bayramları yaşatacaklar onlarında bayramı kutlu olsun.Nice güzel hatırlanan bayramlara.
Ve Kazaların ölüm yaralanmaların olmadığı bayramlara elbet.


Kızım, seninde benden uzakta geçen bu kaçıncı.Bayramın kutlu olsun.
 

10 yorum:

Zeyno dedi ki...

http://fizy.com/#s/1ahgam Nerde bizim bayramlarımız, nerde şimdiki bayramlar. Hüzünlendim yine. Yüreğin dert görmesin...

İlknur dedi ki...

Ozlemek guzel sey eskiyide, sevdiginide...

Tebessumle okumaya basladigim yazi huzun bulutlariyla bitti. Bu bir dilek degil temenni degil haberin olsun bu bir dua. En kisa zamanda ayni sehirde soluk alip verme yasama sansiniz olsun lutfen. Eminim oda seni suan cok ozluyordur.

Son olarak kizinla hatta torunlarinla nice bayramlar gorursun ins.:))....

Telekinesis dedi ki...

adam sonuna kadar haklı.
80 kuşağı bizler için artık o bayramlar bir hikaye

zeynep dedi ki...

Yaşlanmışız saol bir kere daha hatırlattığın için..;))Mutlu bayramlarr..

Mystery dedi ki...

tutsi abii senin de bayramın mübarek olsun. ben yetiştim ucundan o leblebi tozu, kız kaçıran-roket olaylarıba :)) dayımlara gidince kuzenlerimle bakkaldan alırdık bi kere çimleri yakmıştık hatta :))) ben de oğlum olursa ilerde bayram sabahlarında onu giydirip babasının eline tutuşturcam namaza götürsün :))) ne güzel şey bayramlar, eskisi gibi olmasa da.

TuTsİ dedi ki...

:)))
Sizlere de hayırlı bayramlar.

Eskiyi ucundan ortasından yakalayanlara ne mutlu.

Kardeşim dedi ki...

Eşim bu sabah çocukları camiye götürdü.Kendi yaptığım tatlı kötü olduğu için 1 tepsi baklava aldım.Çocuklar dört gözle yarını bekliyorlar.Eşim çalıştığı için ancak yarın gezicez.Arkadaşlarıyla bahçede geziniyorlar.Bayram yaşamasını bilene halen bayram.Sanırım bayramlar aynı ama çevre ve insanlar farklı.

Adsız dedi ki...

iyi bayramlar..Allah bu günlerimizi aratmasın inşallah..

Bucera dedi ki...

Bayram sızısı oldu bu

LoveMeorLeaveMe dedi ki...

pöff güzel olmuş ama canımı sıktın :/

Popüler Zırvalarım

wibiya widget